Kształt uśmiechu powinien pasować do kształtu twarzy i poszczególnych jej elementów. U młodych osób brak harmonii wynika zwykle z wad zgryzu, u starszych jest efektem zmian związanych z upływem czasu. Zarówno korektę wady zgryzu jak i odmładzanie uśmiechu można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym.
Harmonijny uśmiech naturalnie współgra z kształtem twarzy tworząc spójny, przyjemny wizerunek.
Linia środkowa twarzy powinna pokrywać się z linią pośrodkową zębów. Nieznaczne odchylenie od tej zasady jest dopuszczalne pod warunkiem, że linia biegnąca między siekaczami centralnymi jest równoległa do linii pośrodkowej twarzy.
Każdy kształt twarzy ma optymalny kształt i wielkość zębów przy którym twarz będzie wyglądała najlepiej. Ponadto kształt zębów jest ściśle związany z płcią. U mężczyzn zęby mają mocno zarysowane krawędzie, co jest atrybutem siły, a u kobiet zęby są węższe przy dziąsłach, delikatniejsze i bardziej zaokrąglone. Przy otwartych ustach brzegi sieczne powinny być widoczne spod wargi górnej. Jest to cecha młodości.
Na harmonię uśmiechu ma wpływ kondycja dziąseł.
Prawidłowy przebieg girlandy dziąsłowej gwarantuje estetyczny uśmiech. Jeżeli mamy do czynienia z recesją dziąsła i odsłonięciem korzeni zębów to jest potrzeba chirurgicznej plastyki bądź przeszczepu tkanki z podniebienia. W sytuacji gdy pacjent ma zdrowe dziąsła, ale zbyt szeroki pas jest pokazywany w uśmiechu mamy do czynienia z tzw. uśmiechem dziąsłowym, który zaburza estetykę. Wtedy poprawia się kosmetykę uśmiechu leczeniem ortodontyczno-chirurgicznym.
Niekorzystne dla urody uśmiechu są również braki zębowe i zwężone łuki zębowe, które przyczyniają się do powstawania tzw.ciemnych korytarzy widocznych w kącikach ust. Leczenie będzie polegało głównie na uzupełnieniu braków zębowych lub ortodontycznym poszerzeniu łuków zębowych.
Dopełnienie harmonijnego uśmiechu stanowi odpowiedni kolor zębów, który musi być dobrany do karnacji i typu urody. W przypadku wybielania zębów lub osadzania licówek dobrze jest się zdać na doświadczenie stomatologa w doborze odcienia bieli, ponieważ funkcjonujący w wyobraźni części społeczeństwa śnieżnobiały uśmiech u większości ludzi da efekt sztuczny i nie poprawiający urody.
Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy nasz uśmiech także się starzeje. Z wiekiem obniża się napięcie mięśniowe wskutek czego linia między górnym i dolnym łukiem zębowym ulega obniżeniu, co daje efekt smutnego i starszego uśmiechu. Aby odwrócić linię uśmiechu u pacjentów dorosłych zaleca się leczenie aparatami stałymi. Uzyskujemy w ten sposób łagodny, młodzieńczy uśmiech.