
Leczenie ortodontyczne aparatem stałym jest dla pacjenta niemałym wyzwaniem, a zwłaszcza początkowe etapy leczenia. Jest to związane z przejściowym dyskomfortem wynikającym z obecności ciała obcego w jamie ustnej i koniecznością zmiany sposobu żywienia. Pomocne będzie przestawienie się na bardziej miękką dietę i wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych.
Podczas leczenia ortodontycznego dochodzi do zmiany pozycji zębów co jest związane także z przebudową kości. Aby te procesy przebiegały sprawnie należy w diecie uwzględnić to, że posiłki powinny być pełnowartościowe, a jednocześnie ich konsystencja nie może uszkadzać elementów aparatu ortodontycznego. Dieta zalecana podczas leczenia ortodontycznego jest dietą zdrową, chociaż w zależności od nawyków żywieniowych i prowadzonego trybu życia może na początku wydawać się dietą uciążliwą.

Bezpośrednio po założeniu aparatu najlepiej sprawdzi się jedzenie o konsystencji płynno-papkowatej, które stopniowo, w miarę przyzwyczajania do nowej sytuacji może ewoluować w stronę tradycyjnej konsystencji pokarmów z wyłączeniem tych twardych i klejących, ponieważ mogą one doprowadzić do odklejenia elementów aparatu.

W przypadku aparatów stałych kosmetycznych należy zwracać uwagę także na barwniki obecne w pokarmach i napojach, aby nie stały się źródłem przebarwień aparatu.
Ważne jest również pH przyjmowanych produktów. Słodki, gazowany napój może doprowadzić do erozji czyli rozmiękania i ubytku szkliwa. Dlatego posiłki powinny mieć pH najbardziej zbliżone do tego, które występuje w jamie ustnej czyli 6-7 i powinniśmy je tak komponować, żeby te o niskim pH były wyeliminowane z diety lub neutralizowane żywnością o wysokim pH.
Uwzględnienie powyższych wskazówek podczas przygotowywania posiłków pozwoli na dostarczenie organizmowi potrzebnych substancji, zabezpieczy szkliwo oraz elementy aparatu przed uszkodzeniem i pozwoli na najkrótszy, możliwy czas leczenia.