Zdejmowany aparat na zęby (tzw. ruchomy) stosuje się najczęściej u dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Leczenie tym aparatem zapobiega pogłębianiu się wady zgryzu. Rezultaty leczenia zależą w dużym stopniu od dobrej współpracy rodziców z ortodontą.
Ruchomy aparat stosuje się zwykle w okresie rozwojowym, u najmłodszych pacjentów, w okresie poprzedzającym wymianę uzębienia mlecznego na stałe. Jest to aparat fizjologiczny, ponieważ wykorzystując siłę mięśni twarzy reguluje napięcie między mięśniami warg oraz języka i wywiera w ten sposób wpływ na wyrostki zębodołowe.
Dlatego tym aparatem można pobudzić wzrost łuków zębowych, ustalić prawidłową relację szczęki i żuchwy, wychylić lub przesunąć zęby, zlikwidować szpary między zębami, poszerzyć łuki zębowe, natomiast nie zawsze można skorygować całkowicie wadę zgryzu. Podjęcie wczesnej terapii aparatem ruchomym spowoduje, że wada zostanie całkowicie wyleczona albo dalsze leczenie w późniejszym okresie będzie krótsze i mniej inwazyjne.
Długość noszenia aparatu wyjmowanego, to zwykle kilkanaście godzin na dobę (noc i 3-4 godziny w ciągu dnia). Czas terapii tym aparatem zależy od stopnia zaawansowania wady zgryzu. Przeciętnie jest to 18-24 miesięcy.
Powodzenie w leczeniu aparatami ruchomymi jest zdefiniowane 3 czynnikami:
- odpowiednią długością noszenia
- regularnością noszenia
- współpracy rodziców z ortodontą
Zaangażowanie rodziców w proces leczenia daje spektakularne efekty i skraca czas terapii.