
Leczenie ortodontyczne, zwłaszcza u młodych pacjentów, nierzadko wymaga współdziałania specjalistów z dziedziny ortodoncji i logopedii. Odsetek pacjentów, u których wady wymowy współwystępują z wadami zgryzu wynosi 81 %. Często ta sama przyczyna wywołuje zarówno wadę zgryzu jak i wadę wymowy.
Nieprawidłowości takie jak:
- niedomykalność warg
- oddychanie przez usta
- zaburzenie funkcji połykania i położenia języka
- nieprawidłowe przyczepy wędzidełek warg i języka
leżą w obszarze działań zarówno ortodonty jak i logopedy.

Terapia logopedyczna wspomaga i ułatwia leczenie ortodontyczne. Przyczynia się do skrócenia czasu leczenia oraz zapobiegania nawrotom. Istotnym elementem terapii logopedycznej jest przywrócenie równowagi mięśniowej w obrębie jamy ustnej oraz eliminacja szkodliwych nawyków. Jest to spójne z działaniami ortodontycznymi.
Terapia logopedyczna może towarzyszyć leczeniu ortodontycznemu lub je poprzedzać jak w sytuacji kiedy pacjent jest jeszcze zbyt młody na podjęcie leczenia ortodontycznego, ale można już podjąć profilaktykę logopedyczną.
Istotą współpracy logopedy i ortodonty jest spójny kierunek działań i dwustronna wymiana informacji na temat diagnozy, sposobu leczenia, rodzaju i ilości zastosowanych ćwiczeń, wynikach terapii. Współpraca powinna być zaplanowana w czasie i wzajemnie się uzupełniać. To gwarantuje dobre rezultaty leczenia.