5 kroków

do wymarzonego uśmiechu

 • Krok 1 - konsultacja ortodontyczna

  Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad i pobiera wycisk na modele diagnostyczne.

 • Krok 2 - plan leczenia

  Lekarz przedstawia plan leczenia ortodontycznego i proponuje pacjentowi aparat ortodontyczny dostosowany do jego wady oraz wieku.

 • Krok 3 - aparat

  Założenie aparatu ortodontycznego.

 • Krok 4 - wizyty kontrolne

  Regularne wizyty kontrolne podczas których lekarz monitoruje postępy leczenia oraz dokonuje regulacji aparatu.

 • Krok 5 - zakończenie leczenia

  Zdjęcie aparatu = WYMARZONY UŚMIECH

Najczęściej zadawane pytania

Aparat ortodontyczny stały czy wyjmowany ?

Aparat stały może być stosowany u pacjentów w każdym wieku. Młody organizm w okresie wzrostu szybciej i łatwiej poddaje się przebudowie. U dorosłych procesy przebudowy kości i przesuwania zębów przebiegają wolniej.

Na stały aparat ortodontyczny składają się elementy:

Zamki ortodontyczne

metalowe, porcelanowe lub kryształowe elementy, które przykleja się do zębów, ich zadaniem jest utrzymanie aktywnego łuku ortodontycznego, który prostuje zęby.

Pierścienie ortodontyczne

cementuje się na zębach trzonowych w celu utrzymania łuku ortodontycznego lub wyciągu zewnętrzustnego (jeżeli jest potrzebny)

Łuki ortodontyczne

niklowo-tytanowe, stalowe, molibdenowe, również są wersje estetyczne powlekane, w białym kolorze , wyglądające super estetycznie w aparatach porcelanowych i szafirowych

Ligatury elastyczne

tzw. gumki elastyczne, dostępne w wielu modnych kolorach. Ligatury zakłada się na każdy zamek, czasami w aparatach stosuje się też ligatury metalowe tzw. krewetki


Aparat wyjmowany(ruchomy)najczęściej stosuje się do leczenia wad zgryzu u dzieci. Rosnący organizm łatwiej poddaje się leczeniu za pomocą sił przerywanych wyzwalanych przez ten aparat. Wymaga to jednak zdyscyplinowania ze strony pacjenta.


Czy ortodoncja to tylko prostowanie zębów ?

Do leczenia ortodontycznego zaliczamy:

Profilaktykę ortodontyczną

Skierowana głównie do dzieci. Ortodonta ocenia zgodność postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowość takich funkcji jak mowa, oddychanie, połykanie. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Przygotowanie przedprotetyczne

Za pomocą aparatów ortodontycznych można przygotować pacjenta do leczenia protetycznego. Gdy występują braki w uzębieniu, pozostałe zęby mogą się przechylać. W tej sytuacji pomocne jest leczenie ortodontyczne, które umożliwia wyprostowanie przechylonego zęba i stworzenie warunków dla przeprowadzenia leczenia protetycznego.

Urazy zębów

Przy złamaniu korony zęba korzeń może zostać ekstrudowany(wyciągnięty)na odpowiednią wysokość, co daje możliwość odbudowy protetycznej na bazie korzenia.