Krok 1 - konsultacja ortodontyczna
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad i pobiera wycisk na modele diagnostyczne.
Krok 2 - plan leczenia
Lekarz przedstawia plan leczenia ortodontycznego i proponuje pacjentowi aparat ortodontyczny dostosowany do jego wady oraz wieku.
Krok 3 - aparat
Założenie aparatu ortodontycznego.
Krok 4 - wizyty kontrolne
Regularne wizyty kontrolne podczas których lekarz monitoruje postępy leczenia oraz dokonuje regulacji aparatu.
Krok 5 - zakończenie leczenia
Zdjęcie aparatu = WYMARZONY UŚMIECH
Najczęściej zadawane pytania
Aparat ortodontyczny stały czy wyjmowany ?
Aparat stały może być stosowany u pacjentów w każdym wieku. Młody organizm w okresie wzrostu szybciej i łatwiej poddaje się przebudowie. U dorosłych procesy przebudowy kości i przesuwania zębów przebiegają wolniej.
Na stały aparat ortodontyczny składają się elementy:
Zamki ortodontyczne
metalowe, porcelanowe lub kryształowe elementy, które przykleja się do zębów, ich zadaniem jest utrzymanie aktywnego łuku ortodontycznego, który prostuje zęby.
Pierścienie ortodontyczne
cementuje się na zębach trzonowych w celu utrzymania łuku ortodontycznego lub wyciągu zewnętrzustnego (jeżeli jest potrzebny)
Łuki ortodontyczne
niklowo-tytanowe, stalowe, molibdenowe, również są wersje estetyczne powlekane, w białym kolorze , wyglądające super estetycznie w aparatach porcelanowych i szafirowych
Ligatury elastyczne
tzw. gumki elastyczne, dostępne w wielu modnych kolorach. Ligatury zakłada się na każdy zamek, czasami w aparatach stosuje się też ligatury metalowe tzw. krewetki
Aparat wyjmowany(ruchomy)najczęściej stosuje się do leczenia wad zgryzu u dzieci. Rosnący organizm łatwiej poddaje się leczeniu za pomocą sił przerywanych wyzwalanych przez ten aparat. Wymaga to jednak zdyscyplinowania ze strony pacjenta.
Czy ortodoncja to tylko prostowanie zębów ?
Do leczenia ortodontycznego zaliczamy:
Profilaktykę ortodontyczną
Skierowana głównie do dzieci. Ortodonta ocenia zgodność postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowość takich funkcji jak mowa, oddychanie, połykanie. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.
Przygotowanie przedprotetyczne
Za pomocą aparatów ortodontycznych można przygotować pacjenta do leczenia protetycznego. Gdy występują braki w uzębieniu, pozostałe zęby mogą się przechylać. W tej sytuacji pomocne jest leczenie ortodontyczne, które umożliwia wyprostowanie przechylonego zęba i stworzenie warunków dla przeprowadzenia leczenia protetycznego.
Urazy zębów
Przy złamaniu korony zęba korzeń może zostać ekstrudowany(wyciągnięty)na odpowiednią wysokość, co daje możliwość odbudowy protetycznej na bazie korzenia.