uslugi-ortodoncja

Leczenie ortodontyczne

Na podstawie modeli i zdjęć lekarz przygotowuje plan leczenia ortodontycznego i proponuje pacjentowi aparat ortodontyczny dostosowany do jego wady zgryzu oraz wieku pacjenta (aparat zdejmowany lub stały). Założenie stałego aparatu ortodontycznego jest bezbolesne, do 2-3 dni po założeniu pacjent może odczuwać dyskomfort i delikatny ból spowodowany napięciem zębów – jest to zupełnie naturalne. Czas leczenia stałym aparatem ortodontycznym wynosi około 2 lat, ale jest uzależniony od wady pacjenta. Podczas leczenia ortodontycznego pacjent powinien zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne co 4-6 tygodni. Po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego lekarz zakłada pacjentowi aparat retencyjny w celu utrzymania efektów zakończonego leczenia ortodontycznego.

Pracujemy materiałami wysokiej jakości znanych światowych producentów.

Stosujemy szeroki asortyment aparatów ruchomych oraz mocowanych na stałe (zamki metalowe, zamki bezniklowe dla alergików, zamki kosmetyczne; ceramiczne i szafirowe),aparaty do poszerzania szczęki( Hyrax, Hass), miniimplanty ortodontyczne.

Zapraszamy na konsultację, na której specjalista ortodonta (kwalifikacje potwierdzone Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym) udzieli Państwu wszelkich informacji na temat leczenia ortodontycznego.

Najczęściej zadawane pytania

Aparat ortodontyczny stały czy wyjmowany ?

Aparat stały może być stosowany u pacjentów w każdym wieku. Młody organizm w okresie wzrostu szybciej i łatwiej poddaje się przebudowie. U dorosłych procesy przebudowy kości i przesuwania zębów przebiegają wolniej.

Na stały aparat ortodontyczny składają się elementy:

Zamki ortodontyczne

metalowe, porcelanowe lub kryształowe elementy, które przykleja się do zębów, ich zadaniem jest utrzymanie aktywnego łuku ortodontycznego, który prostuje zęby.

Pierścienie ortodontyczne

cementuje się na zębach trzonowych w celu utrzymania łuku ortodontycznego lub wyciągu zewnętrzustnego (jeżeli jest potrzebny)

Łuki ortodontyczne

niklowo-tytanowe, stalowe, molibdenowe, również są wersje estetyczne powlekane, w białym kolorze , wyglądające super estetycznie w aparatach porcelanowych i szafirowych

Ligatury elastyczne

tzw. gumki elastyczne, dostępne w wielu modnych kolorach. Ligatury zakłada się na każdy zamek, czasami w aparatach stosuje się też ligatury metalowe tzw. krewetki

Aparat wyjmowany(ruchomy)najczęściej stosuje się do leczenia wad zgryzu u dzieci. Rosnący organizm łatwiej poddaje się leczeniu za pomocą sił przerywanych wyzwalanych przez ten aparat. Wymaga to jednak zdyscyplinowania ze strony pacjenta.

Czy ortodoncja to tylko prostowanie zębów ?

Do leczenia ortodontycznego zaliczamy:

Profilaktykę ortodontyczną

Skierowana głównie do dzieci. Ortodonta ocenia zgodność postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowość takich funkcji jak mowa, oddychanie, połykanie. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Przygotowanie przedprotetyczne

Za pomocą aparatów ortodontycznych można przygotować pacjenta do leczenia protetycznego. Gdy występują braki w uzębieniu, pozostałe zęby mogą się przechylać. W tej sytuacji pomocne jest leczenie ortodontyczne, które umożliwia wyprostowanie przechylonego zęba i stworzenie warunków dla przeprowadzenia leczenia protetycznego.

Urazy zębów

Przy złamaniu korony zęba korzeń może zostać ekstrudowany(wyciągnięty)na odpowiednią wysokość, co daje możliwość odbudowy protetycznej na bazie korzenia.