Celem leczenia protetycznego jest uzupełnienie brakujących zębów lub korekta estetyki zębów własnych Pacjenta (licówki, korony).
Dzięki temu poprawiamy zarówno estetykę, funkcję żucia, jak i komfort życia Pacjenta.
Dzięki temu poprawiamy zarówno estetykę, funkcję żucia, jak i komfort życia Pacjenta.
Przy dużych brakach tkanek własnych zęba ,aby wzmocnić odbudowę pod koronę protetyczną ząb wzmacniamy wkładem koronowo-korzeniowym. Ząb przed leczeniem protetycznym musi mieć prawidłowo wypełniony kanał.
Wkłady wykonywane są:
Wkłady metalowe powodują bardzo dużą ranę tkankową dla zęba, prawie cała korona zęba musi być zniesiona.
Włókno szklane zamocowane w zębie przed oszlifowaniem. Przy wkładach z włókna muszą być spełnione pewne warunki. Jeżeli jest to możliwe wkłady z włókna są lepsze ponieważ pozwalają zachować więcej tkanek własnych zęba.
Jeżeli po leczeniu kanałowym zostaje zbyt mało tkanek twardych zęba , należy koniecznie wzmocnić taki ząb.
Najbardziej polecane jest odbudowanie zęba pokrywające powierzchnię górną zęba tj. żującą. Dzięki temu zabezpieczymy zęba przed ewentualnym odłamaniem jednej ze ścianek.
Liczba zębów leczonych kanałowo z pokrytymi guzkami, które przetrwały w jamie ustnej i nie połamały się , jest sześć razy większa niż zębów w przypadku których nie pokryto guzków żujących. tj. górnych. Dlatego pozostawienie zęba bez pokrycia guzka powinno być starannie rozważone.
Dotyczy to zwłaszcza zębów przedtrzonowych górnych, w których rozmiar korony zęba powoduje, że po leczeniu kanałowym pozostają cienkie ściany zęba podatne na złamania.
Ząb o grubości ściany większej niż 2 mm można rozważyć i pozostawić bez pokrycia powierzchni żującej tj. górnej. Rozpatrujemy to indywidualnie.
Natomiast ząb o grubość ściany mniejsza niż 2 mm może grozić w przyszłości złamaniem. Należy wykonać odbudowę z pokryciem guzków.
Nakładów używa się do odtwarzania zębów lub do wypełnienia ubytków.
Uzupełnienia inlay i onlay wykonywane są z:
Korony i mosty należą do stałych uzupełnień protetycznych, to znaczy są umieszczone trwale na uzębieniu i nie mogą być zdejmowane bez pomocy lekarza.
Biorąc pod uwagę zasięg i objętość koron dzieli się je na:
Pod względem materiału, z jakiego dana odbudowa została wykonana wyróżniono:
Korony jednolite – wytwarzane tylko z jednego rodzaju tworzywa
Korony złożone (kosmetyczne) – produkowane z więcej niż jednego rodzaju tworzywa, przy czym ich widoczna strona licowana jest materiałami, które mają kolor imitujący barwę zęba naturalnego, co zapewnia wysoką estetykę, do grupy koron złożonych zaliczamy:
Wybór rodzaju korony zależny jest od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta, miejsca jej umiejscowienia – dla odbudowy widocznych zębów szczególnie ważna jest estetyka, natomiast dla zębów mało widocznych wytrzymałość mechaniczna, decyzja o rodzaju korony zależna jest także od możliwości finansowych osoby leczonej.
Most jest to rodzaj stałej odbudowy protetycznej brakującego zęba lub zębów leżących obok siebie.
Most jest bardzo dobrym, komfortowym, kosmetycznym, szybko wykonywanym i rozsądnym cenowo rozwiązaniem, wiąże się jednak z oszlifowaniem zębów.
Lepiej oszlifować zęby niż latami nie uzupełniać braków zębowych, ponieważ doprowadza to do poważnych problemów zarówno z zębami jak i ogólnoustrojowych.
Długotrwały brak zęba doprowadza do dużych zmian w jamie ustnej. Zęby sąsiadujące z luką przechylają się i tracą kość. Następuje znaczny zanik pionowy i poziomy kości co uniemożliwia natychmiastową implantację. Zabieg wszczepienia implantów może być wykonany dopiero po augmentacji czyli po odbudowaniu kości. Czasami jest to długotrwała i kosztowna procedura. Dlatego braki zębowe należy uzupełniać jak najwcześniej. Długotrwały brak zębów przeciwstawnych doprowadza do przebudowy kości i wędrówki zębów w kierunku luki. Zęby przechylają się w kierunku braku zębowego mogą się obracać wokół swojej osi lub wysuwać się z kości. Każda z wymienionych rzeczy bardzo utrudnia a czasami uniemożliwia odbudowę protetyczną.
Licówki porcelanowe to najmniej ingerujące w tkanki rozwiązanie protetyczne , na zęba jest naklejony cienki listek porcelany , od tyłu pozostaje własny ząb pacjenta. Licówki sprawdzają się w korekcji dużych nieestetycznych problemach jak również w drobnych korektach kształtu.
Licówki mogą również niwelować drobne niedoskonałości jak: kształt zęba, ukryć liczne wypełnienia.
Licówki porcelanowe można wykonać w celu uniknięcia szlifowania zębów pod korony. Gdy ząb ma niewiele twardych tkanek zęba, a pacjent starł zęby , można wówczas zabezpieczyć je licówkami, które odbudują nie tylko funkcję i estetykę ale również dzięki temu zęby nie zostaną oszlifowane w celu odbudowy protetycznej.
Licówki wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach :
Zalety licówek porcelanowych: