
Wg badań 40-60 % populacji ma wadę zgryzu. Jest to zwykle wynik zaniedbań i nieuświadomionych błędów rodziców w opiece nad dzieckiem. W porę nie zauważony problem będzie źródłem stresu w okresie dorastania, a także niechcianym towarzyszem w dorosłym życiu.
Co powinniśmy robić, aby nasze dziecko nie znalazło się w tej grupie ?
Profilaktyka ortodontyczna rozpoczyna się w dniu narodzin.
Bardzo duże znaczenie ma karmienie dziecka piersią, które wspiera prawidłowy rozwój mięśni i kości szczęk.
U dzieci karmionych piersią ryzyko rozwoju wad zgryzu jest o ponad 70 % mniejsze niż u dzieci karmionych butelką.
Po odstawieniu od piersi należy karmić dziecko kubkiem i łyżeczką. Ważne jest także ułożenie dziecka do snu; główka powinna być lekko uniesiona, aby żuchwa nie opadała zbytnio w tył. W tym celu wystarczy unieść lekko materacyk podkładając kocyk.

Okres żłobkowy
W tym okresie należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania i konsystencję pokarmu. Gryzienie i żucie twardych pokarmów stymuluje rozwój kości szczęk i zapobiega stłoczeniom zębów. Z kolei podawanie papkowatych pokarmów może utrwalać niemowlęcy sposób połykania, co skutkuje powstawaniem wad zgryzu.
Ważny jest także sposób oddychania. Prawidłowo dziecko powinno oddychać przez nos przy zamkniętych ustach. Oddychanie przez usta sprzyja powstawaniu wad zgryzu.
Niekorzystnie będą również wpływać nawyki takie jak ssanie palca czy smoczka.

Okres przedszkolny
To okres intensywnego rozwoju. Ważne jest podawanie twardych pokarmów, zwłaszcza surowych warzyw i owoców, ponieważ ilość i skład śliny, która się wtedy wydziela powoduje usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i zobojętniające kwasy czyli działa przeciw próchnicowo.
Należy dbać o zęby mleczne. Ich przedwczesna utrata skutkuje migracją zębów sąsiadujących z luką i rozwojem wad zgryzu.
Nieprawidłowa wymowa, sposób połykania i oddychania, występowanie nawyków takich jak ssanie palca, obgryzanie kredek wymagają konsultacji specjalisty (logopedy, ortodonty, laryngologa) i leczenia. Zaniedbanie tych czynników będzie powodować wady zgryzu.

Okres szkolny
Charakteryzuje się intensywną wymianą uzębienia mlecznego na stałe.
Ważny jest sposób odżywiania i nawyki higieniczne, które zapobiegają próchnicy. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ wyrzynające się zęby stałe mają niedojrzałe szkliwo i są bardziej podatne na próchnicę.
To ostatni dzwonek na korektę zaburzeń związanych z nieprawidłową wymową, oddychaniem przez usta, obgryzaniem paznokci, ołówków.
Jak podnieść IQ swojego dziecka ?
Wada zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu twarzoczaszki przekładają się na
pracę całego organizmu. Na przykład dzieci, które oddychają przez usta mają nie tylko wady zgryzu, ale także gorsze o około 20 % utlenowanie krwi co sprawia, że są słabsze fizycznie, mają problemy z koncentracją i gorzej się uczą.
Leczenie wad zgryzu pozwala na kompleksowe spojrzenie na problemy pacjenta i skierowanie go do odpowiednich specjalistów.
Lecząc wady zgryzu podnosimy komfort życia dziecka i jego samoocenę. Dajemy mu pełne spektrum możliwości.