Metalowy aparat na zęby to klasyczny rodzaj stałego aparatu ortodontycznego i jest najczęściej stosowanym narzędziem terapeutycznym w ortodoncji. Rozwiązanie to opiera się o tradycyjne zamki połączone ze sobą łukiem ortodontycznym przy pomocy ligatur. Mechanizm klasycznego aparatu działa poprzez delikatne siły, które wywierane są przez łuk za pomocą metalowych lub elastycznych ligatur na zęby, do których przyklejone są zamki ortodontyczne.
Zamki klasyczne są to zamki stosowane w ortodoncji już od wielu lat.
Składają się one z podstawy oraz skrzydełek. Pośrodku jest rowek, do którego wkłada się łuk (drut) oddziałujący na zęby.Na skrzydełka zakładane są elementy utrzymujące drut w zamkach – są to najczęściej ligatury (gumki).
Łuk ortodontyczny przymocowany jest do zamków przy pomocy ligatur, a zamki przyklejone są swoją podstawą na zęby przy pomocy kleju stomatologicznego. Łuk ortodontyczny jak i ligatury są wymieniane przynajmniej kilka razy podczas trwania leczenia.
Aparaty klasyczne wymagają mocowanie łuku do zamków za pomocą takich elementów jak ligatury gumowe (potocznie nazywane gumkami) czy metalowe. Poprzez ruchy zębów i przemieszczanie się łuku w zamkach w trakcie leczenia ligatury te z czasem nie wykazują wymaganego napięcia (obluzowują się). Wtedy utrzymanie drutu w zamku jest słabsze, skutkiem tego działanie aparatu maleje. Dlatego konieczne są regularne wizyty kontrolne zazwyczaj co cztery tygodnie, na których wymienia się elementy utrzymujące. Jest to tak zwana aktywacja. Na takich wizytach w zależności od potrzeb lekarz ortodonta może też wymieniać łuki na grubsze czy bardziej sztywne lub wprowadzać inne dodatkowe elementy do aparatu.
Większość elementów tego rodzaju aparatu (zamki jak i łuk ortodontyczny) wykonane są z metalu. Jedyne części niemetalowe to ligatury w postaci kolorowych gumek, które mogą być wymieniane przy każdej wizycie kontrolnej.
To przykład aparatu metalowego z ligaturami elastycznymi (kolorowe gumki).
To przykład aparatu metalowego z ligaturami metalowymi (drucianymi).