Aparat ruchomy użytkuje się w zależności od zaleceń 12-16 godzin na dobę. Na aparacie, podobnie jak na zębach osadzają się resztki pokarmowe i bakterie, które mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, aft błony śluzowej i nieświeżego oddechu. Aby temu zapobiec należy ruchomy aparat ortodontyczny czyścić zawsze po wyjęciu z jamy ustnej i przed jego założeniem.
Jak czyścić aparat ruchomy ?
Po wyjęciu z jamy ustnej aparat należy przepłukać pod bieżącą wodą. Następnie szczoteczką i pastą dokładnie wyczyścić aparat zwracając szczególną uwagę na okolice śrub i miejsc trudno dostępnych. W tych zakamarkach może gromadzić się osad, który z czasem ulegnie mineralizacji, co sprawi, że jeszcze trudniej będzie go usunąć.
Podczas czyszczenia aparat należy trzymać za płytę akrylową, a nie za druciki, aby ich nie odkształcić.
Szczotkujemy aparat za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej profesjonalnej szczoteczki do czyszczenia lub miękkiej szczoteczki do zębów oraz pasty do zębów bądź specjalnego proszku do czyszczenia aparatów.
Ważne jest, aby szczoteczka była miękka, a pasta łagodna.
Twarde szczoteczki i pasty o dużych właściwościach ściernych mogą porysować akrylowe powierzchnie aparatu tworząc szczeliny, w których kolonizują się drobnoustroje. Do oczyszczania trudno dostępnych miejsc doskonale nadają się miniaturowe szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne.
Raz w tygodniu dobrze jest przygotować dla aparatu 30-minutową kąpiel w roztworze powstałym po rozpuszczeniu specjalnej tabletki do czyszczenia aparatów ortodontycznych w szklance letniej wody.
Po wyczyszczeniu aparat należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym.
Jak przechowywać aparat ruchomy ?
Aparat ruchomy należy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym zamykanym pudełku z otworkami. Ono także od czasu do czasu powinno być odkażane i myte.
Czego nie robić podczas użytkowania aparatu ruchomego ?
- Nie wkładać aparatu do wrzątku, gdyż ulegnie deformacji płyta aparatu.
- Nie przechowywać aparatu w szklance z wodą, ponieważ środowisko wilgotne sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów oraz wpływa negatywnie na kondycję poszczególnych elementów aparatu.
- Nie myć aparatu gąbką i mydłem, bo takie czyszczenie jest niedokładne, mydliny trudno wypłukać, a pozostałości podrażniają potem śluzówkę jamy ustnej.
- Nie zostawiać aparatu w innym miejscu niż pudełko, dlatego, że nie zapewniamy wtedy odpowiednich warunków higienicznych, a także narażamy aparat na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, deformacje, a nawet zaginięcie.
O czym należy zawsze pamiętać podczas leczenia aparatem ruchomym ?
Aparat zakładamy wyłącznie na czyste zęby.