Pierwsza kontrolna wizyta ortodontyczna powinna mieć miejsce w 6-7 roku życia dziecka. Umożliwi to wykrycie nieprawidłowości zgryzowych i wdrożenie leczenia, którego celem będzie przywrócenie równowagi mięśniowej w obrębie twarzy, a co za tym idzie harmonijny wzrost kości i zapewnienie dostatecznej ilości dla wyrzynających się zębów, bez konieczności ich usuwania.
Wczesne leczenie ortodontyczne – ortropia – przynosi największe efekty pomiędzy 4 a 11 rokiem życia, kiedy odbywa się intensywny rozwój twarzy zakończony w 12 roku życia. Przy zaawansowanych wadach zgryzu jest to leczenie wielospecjalistyczne i polega na współpracy ortodonty, laryngologa, logopedy i fizjoterapeuty. Oprócz leczenia ortodontycznego ważną rolę odgrywa mioterapia czyli indywidualnie dobrane ćwiczenia mięśniowe, które wpływają na prawidłowy rozwój mięśni i kości twarzy.
Wczesne leczenie ortodontyczne daje szybsze i co najważniejsze trwalsze efekty, ponieważ reguluje przyczynę wady oraz towarzyszące nieprawidłowości jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta, niemowlęcy sposób połykania.
Brak świadomości rodziców i współpracy ze strony dziecka, to jedyne przeszkody w podjęciu wczesnego leczenia ortodontycznego.
Decydując się na wczesne leczenie ortodontyczne dajemy dziecku szansę na atrakcyjny wygląd w dorosłym życiu.