Wypełnienia artystyczne to takie, które łączą w sobie elementy zasad sztuki stomatologicznej i estetyki. Są piękne i funkcjonalne zarazem. Przywracają zębom ich naturalny wygląd, a pacjentom pewność siebie i dobre samopoczucie.
Prawidłowo wykonane wypełnienie odtwarza precyzyjnie szczegóły anatomiczne zęba, jego kolor, kształt. Dzięki zastosowaniu kompozytów nanohybrydowych jesteśmy w stanie odtworzyć detale budowy, barwę oraz naturalny połysk zęba będący efektem odbijania światła w sposób podobny do ludzkiego szkliwa.
Wypełnienia powinny odtwarzać prawidłowe, ciasne kontakty między zębami, tzw.punkty styczne, aby nie dochodziło do zalegania resztek pokarmowych. Szczegóły anatomiczne takie jak guzki, bruzdy mają znaczenie estetyczne i funkcjonalne. Wypełnienie na powierzchni żującej powinno być odpowiednio ukształtowane.
Ważne jest także wypolerowanie wypełnienia, aby było gładkie, łatwe w oczyszczaniu, neutralne dla okolicznych tkanek, co zapobiega generowaniu procesów zapalnych.
Jako pierwszy anatomię zębów opisał Leonardo da Vinci. Ten artysta wszech czasów uznał znajomość budowy ciała ludzkiego i chęć naśladowania natury za aspekt niezwykle pomocny w tworzeniu dzieł, które do tej pory wzbudzają zachwyt.
Stomatologa wykonującego wypełnienia lub odbudowy artystyczne charakteryzuje umiejętność łączenia wiedzy ze sztuką. Potrafi w taki sposób odbudować zęba, że wygląda jak naturalny.
Dbałość o detale, trafne połączenie odcieni, praca w lupach lub pod mikroskopem dają spektakularny efekt końcowy. Artyzm wypełnienia przekłada się się także na jego jakość. Dopracowane, czasochłonne wypełnienia dłużej pozostają szczelne i estetyczne.