
Higienizacja to zespół zabiegów, których celem jest profilaktyka próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz jamy ustnej i poprawa estetyki uśmiechu.
Dobrze przeprowadzony zabieg higienizacji pomaga także w utrzymaniu prawidłowej higieny i świeżego oddechu, ponieważ w 1 g płytki nazębnej znajduje się aż 2 x 1011 drobnoustrojów.
Zabieg higienizacji obejmuje:
- piaskowanie,
- skaling,
- polerowanie
- i fluoryzację.
Pierwszym etapem procedury jest zwykle wybarwienie biofilmu co pozwala wykryć i zobrazować złogi, które należy usunąć. Następnie usuwa się złogi nazębne piaskarką używając piasku o wysokim stopniu rozdrobnienia (wielkość ziaren 14 μm) łagodnym zarówno dla szkliwa zębów jak i dziąseł.
Twardsze złogi usuwa się za pomocą skalera. Te zabiegi wzajemnie się uzupełniają i zwykle wykonuje się je pod kontrolą lup lub mikroskopu.
Po skalingu i piaskowaniu powierzchnia szkliwa jest trochę chropowata dlatego należy ją wygładzić pastami do polerowanie, specjalnymi szczoteczkami, gumkami i paseczkami ściernymi.
Na końcu wykonuje się zabieg fluoryzacji w celu wzmocnienia szkliwa i ochrony zębów przed nadwrażliwością pozabiegową.

Stosowane preparaty mogą mieć formę lakieru, żelu bądź pianki. Tak oczyszczone zęby są gładkie i błyszczące i odżywione.
Na wypolerowanej powierzchni zębów trudniej osadzają się drobnoustroje. Znikają osady z kawy, herbaty i papierosów, a zęby odzyskują estetyczny kolor.
Zabieg higienizacji powinien być wykonywany przynajmniej raz na pół roku. Jest to też dobry moment na przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej.