20 marca w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna. W Polsce inicjatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.
Celem dnia jest poruszenie problematyki zdrowotnej oraz upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawidłowej higieny jamy ustnej.
Poszczególne edycje Światowych Dni Zdrowia Jamy Ustnej mają swój temat przewodni – tym razem jest nim hasło:
„Bądź dumny ze swojej jamy ustnej (by móc cieszyć się uśmiechem przez całe życie)” (ang.: Be proud of your mouth for a lifetime of smiles).
Z tego względu w wielu miejscach w całym kraju są podejmowane inicjatywy mające na celu uświadamianie roli zdrowia jamy ustnej i zalet wynikających z zachowania pięknego uśmiechu przez długie lata. Warto jednak wspomnieć, że 20 marca to co roku zaledwie początek projektów, które są często realizowane przez kolejne miesiące. Liczne działania zostały zaplanowane w ramach kampanii „Polska mówi: aaa, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
Kontynuowana jest akcja „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” skierowana do rodziców dzieci w wieku 3-12 lat. W ramach kampanii realizowane są działania badawczo-profilaktyczno-lecznicze, dzięki którym pomoc mogą uzyskać dzieci z całego kraju w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Skąd się wzięła data 20 marca ?
Organizatorzy opisują to tak:
- seniorzy muszą mieć w sumie 20 zębów pod koniec życia, aby mogli być uważani za zdrowych
- dzieci powinny mieć 20 zębów mlecznych
- zdrowi dorośli muszą mieć w sumie 32 zęby i 0 ubytków zębów.
Wyrażając to liczbowo, można to zapisać jako 3/20, a w amerykańskim formacie zapisu daty jest to właśnie 20 marca.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, które pozwolą chronić nasze zęby przez całe życie.