7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obchodziła 75. rocznicę swojego istnienia i ustanowienia obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Jubileusz ten jest okazją do spojrzenia na dotychczasowe sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, oraz ma motywować do działania, aby sprostać bieżącym i nadchodzącym wyzwaniom zdrowotnym. Celowi temu służy tegoroczne hasło towarzyszące obchodom: #HealthForAll (#ZdrowieDlaWszystkich).
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia – „Zdrowie dla wszystkich” zakłada, że wszyscy ludzie powinni cieszyć się dobrym zdrowiem i żyć pełnią życia w spokojnym, dostatnim i zrównoważonym świecie. Jest to podstawowe prawo każdego człowieka.
Tymczasem, aż 30% światowej populacji nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, a prawie dwa miliardy ludzi boryka się z katastrofalnymi lub zubożającymi wydatkami na zdrowie.
Aby hasło „Zdrowie dla wszystkich” stało się rzeczywistością, potrzeba, aby każdy człowiek miał dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Niezbędni są wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia, zapewniający wysokiej jakości opiekę medyczną. Konieczne są także decyzje polityczne, które zwiększą publiczne inwestycje na rzecz powszechnej ochrony zdrowia.
Rok jubileuszu 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To również motywacja do działania, aby sprostać wyzwaniom zdrowotnym dziś i w przyszłości.
- Zdrowie dla wszystkich: cel nadrzędny. Przez dziesięciolecia Światowa Organizacja Zdrowia podejmowała kluczowe wyzwania związane ze swoją misją: przewodzenie wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, rozwijali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. To ogromne wyzwanie w świecie nadal utrzymujących się nierówności w zdrowiu. Cel, jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje równie ważny dziś, jak 75 lat temu.
- Zwalczanie chorób śmiertelnych/prowadzących do trwałych, nieodwracalnych szkód zdrowotnych.
- Ochrona ludności przed pandemiami.
- Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju.
- Kreowanie polityki zdrowotnej i tworzenie standardów/wytycznych dotyczących ochrony zdrowia.
- Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia.
- Podejmowanie wyzwań zdrowotnych związanych ze zmieniającym się klimatem.