Wakacje to czas relaksu i spotkań towarzyskich. Lampka wina zwykle potęguje beztroski nastrój. O tym jakie wino wybrać powinny decydować indywidualne upodobania, pora roku oraz kondycja zębów.
Wino, produkt fermentacji winogron składa się w uproszczeniu z wody, cukru, kwasów i alkoholu. Po wypiciu wina na skutek zawartych w nim kwasów takich jak jabłkowy, winowy, mlekowy, bursztynowy i cytrynowy dochodzi do obniżenia pH jamy ustnej i do uwalniania wapnia oraz fosforanów wchodzących w skład szkliwa. Szkliwo ulega rozpuszczeniu i staje się podatne na znajdujące się w jamie ustnej bakterie wywołujące próchnicę, a zawarty w winie cukier, którego ilość waha się od zera do kilkuset gramów na litr stanowi pożywkę dla drobnoustrojów.
PH w jamie ustnej
Zwykle przy obniżeniu pH jamy ustnej poniżej 5.5 nieustannie produkowana ślina, której zadaniem jest ochrona przed próchnicą i buforowanie środowiska powoduje zobojętnianie kwasów, eliminację cukrów, podniesienie pH jamy ustnej. Po spożyciu wina zawarty w nim alkohol etylowy w ilości od 5 do ponad 20 %, działający przede wszystkim na śluzówkę jamy ustnej obniża produkcję śliny, a tym samym jej możliwości obronne. Wysuszona śluzówka staje się też bardziej podatna na powstawanie infekcji i stanów zapalnych.
Wino sprzyja również osadzaniu się kamienia nazębnego i przyczynia się do powstawania i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Poza tym wino czerwone i różowe powoduje powstawanie przebarwień na powierzchni szkliwa.
Jakie wina wybierać?
Wino czerwone, mimo, że pozostawia fioletowo-czerwony osad na zębach, jest bardziej przyjazne dla szkliwa zębów niż białe i różowe. PH wina waha się od 2.5 do 4. Najkwaśniejsze są białe wina, szczególnie Rieslingi, a najmniej kwaśne wina czerwone, zwłaszcza wyprodukowane ze szczepów Rioja lub Pinot noir.
Natomiast wina musujące jak Prosecco są bardziej kwasowe niż wina bez bąbelków.
Przydatne wskazówki jak zapobiegać wpływowi wina na zęby.
Wino dobrze jest przegryzać kawałkami sera, który stymuluje wydzielanie śliny podnoszącej pH w jamie ustnej. Można też po spożyciu wina przepłukać usta wodą o wyższym pH np.mineralną (pH 7.6) lub przegotowaną z kranu (pH 8) bądź mlekiem, które oprócz wyższego pH ma jony wapnia i fosforu. Należy również dać ślinie czas na neutralizację szkodliwych kwasów i szczotkować zęby nie wcześniej niż pół godziny po spożyciu wina.
Co pozytywnego daje nam picie wina?
Znane są walory prozdrowotne czerwonego wina, które przez zawartość polifenoli i innych przeciwutleniaczy zapobiega przywieraniu bakterii do dziąseł i chorobom dziąseł. Wino czerwone hamuje także procesy starzenia się skóry, a poprzez zawartość resweratrolu poprawia kondycję włosów i działa przeciwzapalnie oraz przeciwmiażdżycowo.